Medúzy a jejich svět

Medúzy jsou nádherné, zbožňuji je a právě proto jsem se rozhodla navštívit s dětmi Svět medúz v Praze, na Pankráci. Svět medúz je nově zapsán v Guinnesově světě rekordů za největší kulovité akvárium. Čeká vás tu 38 akvárií, interaktivní zóna pro děti včetně bistra a na střeše dětské hřiště. Dozvíte se spoustu zajímavostí ze života medúz. Děti potěší príma klouzačka, která je zabudována přímo uprostřed interiéru.

Dívala jsem se nedávno v televizi na krásný dokument o medúzách, kde jsem se dozvěděla zajímavý fakt, že medúzy musí mít kulovitá akvária, protože se v prostoru orientuji specificky a pokud by akvárium mělo tvar kvádru či krychle, tak by se mohlo stát, že by medúzy někde v rohu uvízly a zahynuly.

Průsvitná těla medúz, která jsou tvořena z „klobouku“ a žahavých chapadel, volně proplouvají už miliony let prostory hlubokých moří jakoby tancovala. Těla medúz jsou tvořena z 97% z vody. Jejich tlustou želatinózní vrstvu těla chrání pokožka. Uvnitř zvonovitého těla se nachází trávicí a cévní soustava. Naspodu zvonu mají ústní otvor. Jejich svalovina umožňuje pohyb pravidelným smršťováním. Mají i speciální orgán k určování polohy, občas i jednoduchá očka a speciální orgány hmatu. Jejich nervová soustava má síťovitou stavbu.

Medúzy se živí rybím potěrem, korýši, planktonem nebo drobnými mořskými živočichy jako jsou například malé rybky. Větší medúza pozře klidně i menší medúzu. Chapadla medúzy bývají vybavena žahavými vlákny s jemnými ostny sloužícími k lovu. Jsou to dravci.

Některé druhy medúz jsou i jedlé, ale nemají chuť. Chuť pokrmu dodá až přidaná omáčka nebo dip. V čínské a japonské kuchyni jsou považovány za delikatesu. Obsahují proteiny, minerály a například také kolagen prospěšný našim kloubům. Konzistence medúzy podle popisu Gerwhwinové připomíná „něco mezi okurkou a gumičkou do vlasů“, protože je křupavá a tuhá zároveň. „Někteří lidé ji vyhledávají, a medúzy dokonce v mnoha kuchyních platí za lahůdku,“ píše bioložka o konzumaci žahavů.

Největší zdokumentovaná medúza byla nalezena vyplavená na břehu Massachusettského zálivu v roce 1870. Rozměr jejího zvonu byl o průměru 2,3 metry a chapadly dosahující délky 37 metrů. Dovedete si to vůbec představit?

Nejjedovatější  medúzy na světě mají velice silný jed, jsou malé jen dva centimetry, avšak jejich chapadla mohou měřit až metr. Jsou téměř neviditelné.

Podle jiného zdroje je nejjedovatější medúza na světě Druh Chironex fleckeri. Tato medúza může dorůst do velikosti zhruba 30-40 centimetrů v průměru zvonu, avšak existují i exempláře větší než 1 metr. Může mít až 10 ramen, která mají na tisíce jedovatých chapadel. Jed obsahuje toxiny, které napadají nervový systém a mohou způsobit kardiovaskulární selhání.

A jak se medúzy rozmnožují? Jaký je jejich životní cyklus? Tak to se dozvíte právě ve Světě medúz. Běžte se tam podívat. Mají to u nich velice pěkně znázorněno. Samotná prohlídka vám s dětmi zabere zhruba půl hodiny až hodinu. Potom si však můžete čas zpříjemnit ještě v bistru medúz a děti se rády proběhnou na dětském hřišti.

V Americe je Den medúz každoročně stanoven na 3.listopadu. Mezinárodní den medúz není oficiálním svátkem stanoveným OSN nebo jinými mezinárodními organizacemi. Nicméně, některé organizace a instituce si zvolily vlastní datum pro oslavu tohoto dne.

Reference:

https://svetmeduz.cz/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Med%C3%BAzovci

http://www.redseadiving.cz/meduzy-zebernatky-salpy-rude-more.aspx

https://nedd.tiscali.cz/jezte-meduzy-a-zachranite-ryby-nabadaji-biologove-498214

2 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s