Jste unaveni z práce? Trápí vás nespavost? Máte nervy na dranc? Toužíte po chvilce klidu? Tak pojďte do toho. Horký voňavý vanový rituál zařaďte do vašeho všedního dne. Speciální čas jen pro vás, moment, kdy vás nesmí nikdo rušit.



Před koupelí ve vaně byste se měli osprchovat, omýt se. Koupel by podle Sebastiana Kneippa měla mít teplotu mezi 37 a 38°C, měla by trvat 15-20 minut. Podle paní doktorky Melissy Piliangové by voda měla mít 44 stupňů Celsia a méně.
Kdo je Sebastian Kneipp? Jistě všichni znáte pojem Kneippův chodník – vodoléčebnou a relaxační proceduru, kde se teplá voda kolem 40° C střídá s vodou chladnou, která má kolem 12°C a vy procházíte postupně jednotlivými bazénky, kde masírujete svá chodidla o malé oblázky. Sebastian Kneipp byl německý léčitel, kněz a zakladatel přírodní léčby vodou.
Kdo je Melissa Piliangová? Melissa Piliangová je dermatoložka z Clevelandské kliniky, která došla k závěru, že 44 stupňů Celsia je onou magickou hodnotou, aby nedošlo k poškození přirozené ochranné vrstvy kůže. Příliš horká voda by mohla způsobit vysychání kůže, svrbění, zarudnutí a možná dokonce i k ekzémy.


Esenciální, éterické a vonné oleje jsou pro koupel ideální. Mentolové, bylinkové, květinové vůně či vůně orientu a tropického ovoce mohou mít nejen relaxační účinky, ale i povzbuzující a ulevující efekt při rýmě a nachlazení. Podívejte se někdy na nabídku do vaší oblíbené lékárny. Pestrý výběr mají také drogerie jako například Drogerie dm, Teta a Rossmann.
Soli do koupele jsou klasikou. Obsahují přírodní minerály a stopové prvky. Jejich léčebné účinky jsou známé už od starověku. Velký výběr solí získávaných tradiční metodou z hloubky několika metrů pod zemí naleznete například v obchodě Kneipp, ale i všude jinde. Já mám ráda sůl z Mrtvého moře. Koncentrace solí v Mrtvém moři dosahují 34%. Krystalky soli se zde sbírají poté, co slunce přirozeně vysuší mořskou vodu. Jsou bohaté na hořčík, který mi často chybí, na draslík, vápník, jód a bróm. Koupelové soli zkrátka milujeme.
Za relaxační koupel nemusíme utrácet. Do horké vany si můžeme nakapat pár kapek oleje, který používáme v kuchyni. Kokosový olej, olivový olej, lněný olej, dýňový olej, rakytníkový olej, olej z ostropestřce mariánského, levandulový olej, olej z vlašských ořechů. Do koupele můžeme přidat sušené květy růží, které si v létě nasbíráme, květy heřmánku, timiánu, máty, levandule, měsíčku, šalvěje, dobromysli, meduňky a jiné další voňavé bylinky. Bylinky nasypeme do sáčku a ten zavěsíme přímo na kohoutek s tekoucí vodou. Pokud nemáme sáček, nevadí. Bylinky si v klidu zalijeme vařící vodou do šálku, necháme je vylouhovat. Potom bylinky scedíme přes sítko a vylouhovaný nálev nalijeme rovnou do vany.



Máte rádi také olejové kuličky a pěny do koupele? Pěny s vůní bergamotu, vanilky, pivní pěny, pěny s výtažky čokolády. Pěny do koupele, koupelové soli a oleje, které navodí uklidňující atmosféru mohou být také skvělým dárkem pro vaše blízké.
Co říct nakonec? Teď už stačí jen zapálit svíčku. Já už se těším na mojí oblíbenou heřmánkovou koupel. A co vy? Jakou koupel si připravíte?

Zdroj: