Františkovy Lázně a aquapark Aquforum aneb jak si užít lázně s dětmi

Františkovy Lázně mají své kouzlo a tady je tip na výlet, jak si lázně užít naplno i s dětmi. Frantovláček, mikrovláček, půjčovna kol a elektrokol, zrcadlový labyrint, minizoo Lesopark Amerika, přírodní rezervace Amerika, to vše a mnohem více na vás čeká přímo ve městě včetně krásných procházek historickým centrem města, v parcích, zahradách a sadech, kde najdete dětská hřiště i rybník. Aquapark Aquaforum ve Františkových Lázních Vás potěší všechny na duši v zimě i v létě. Revelton Hotels Vám poskytnou skvělé moderní ubytování včetně muzea iluzí, které si zamilují především děti.

Františkovy Lázně jsou od roku 2021 zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO, kde patří mezi Slavná lázeňská města Evropy. Leží v Karlovarském kraji, 5 km od Chebu a jsou součástí lázeňského trojúhelníku na západě Čech.

Zvěsti o léčebných účincích místních minerálních vod se rychle rozšiřovaly mezi lidmi. Chebský lékař Dr. Bernard Vincenz Adler společně s hejtmanem loketského kraje hrabětem Filipem Františkem Kolowratem-Krakowským přesvědčili císaře Františka I. o výjimečnosti těchto pramenů on v roce 1793 schválil výstavbu lázeňské kolonie. Právě proto je po císaři pojmenováno nejen město, ale i nejstarší a nejslavnější pramen.

Bájná legenda vypráví o tajuplné sošce sedícího chlapečka na kouli, s rybou v klíně. Jmenoval se Bubes, ale později dostal jméno František. Žena, která se dotkne levého palce Františkovy nohy prý do roka otěhotní. To praví pověst, která vznikla v 30. letech minulého století, kdy si sochu nechal vyrobit místní podnikavý chebský fotograf pan Škarda od známého sochaře Adolfa Mayerla. Fotografové si tehdy dokonce sochu půjčovali a různě s ní putovali po městě. Před sochou často fotografoval ženy. Park zdobí bronzová kopie sochy, originál je uložený v městském muzeu. František zosobňuje nejmocnější pramen, který pomáhá mimo jiné v léčbě ženské sterility a dalších gynekologických potíží.

Přímo v centru lázní vás úžasná Izabelina promenáda dovede ke kolonádě Solného a Lučního pramene. Promenáda byla pojmenována podle rakouské arcivévodkyně a těšínské kněžny Isabely z Croÿ. Nesmíme zde zapomenout a prohlídnout si nádherné sochy z italské pálené hlíny – terakoty. Sochy jsou ze sériové produkce drážďanské pobočky Villeroy&Boch. Cestou můžete také navštívit například útulnou kavárnu Café Illusion History.

Nejznámější jsou Františkův a Luisin pramen. Lázeňské pavilony, v nichž prameny vyvěrají, patří mezi nejkrásnější stavby a zároveň symboly Františkových Lázní. Lázeňské budovy včetně pavilonu pramenů se pyšní nádhernou atmosféru díky klasicistní architektuře. Stavby klasicistní architektury mívají pravidelné, symetrické linie. Rovné linie, pravidelná geometrie, sloupy podobné antickým, trojúhelníkovité štíty – styl, který se prosadil mezi roky 1750 a 1850 po pozdním baroku a rokoku.

Františkovy Lázně mají tři kolonády. Největší je kolonáda s Plynovými lázněmi. Kolonáda Solného a Lučního pramene je mladší a leží u parkové promenády Luisa. Nejmladší je Kolonáda Nataliina pramene, která leží na jihovýchod od lázeňského centra.

Františkolázeňské prameny mají teplotu 10 až 12 stupňů. Aktivně se využívá 23 pramenů. Glauberův pramen IV. vyvěrá z hloubky 92,6 a je nejhlubší. Nejmělčí je Solný pramen vyvěrající z hloubky 230 centimetrů.

Zajímavé informace a tipy vám podají v turistických informacích, které nelze vynechat.

Pro rodiny s dětmi je podle naší zkušenosti nejlepším ubytováním Hotel Revelton Studios, který děti okouzlí nejen svým muzeem iluzí, které je v ceně, ale i lehkostí, barevností a jinými veselými moderními prvky.

Celou rodinu potěší střešní terasa s příjemným posezením včetně závěsného houpacího křesla a barevných balónků. Oddechová místnost s knihovnou vám přijde také vhod a příjemné recepční vyřeší každý požadavek či dotaz.

Jako maminka jsem ocenila malý kuchyňský koutek, ve kterém i přes jeho minimalistické rozměry nic nechybělo. Optimální řešení. V koupelně mě překvapila mile pračka včetně tablet na praní prádla, takže jsme si stihli přeprat ještě nezbytné oblečení.

Hotel sám o sobě má ještě jednu výhodu, podstatnou, je umístěn v samém centru Františkových Lázní, u kostela. A co je extra bonusem? Hvězdičku navíc hotelu uděluji za parkování a perfektní čistotu.

Velikou zábavou ve Františkových lázních pro děti je Aquapark Aquaforum. Třešnička na dortě. Aquaforum jsme navštívili již několikrát v létě i v zimě. Letní venkovní areál je během letních slunných týdnů plný zábavy a sluníčka.

Aquaforum v zimě je kouzelné. Vyhřívané termální bazény a vyhřívané podlahy v šatnách, masážní prvky, jeskyně s barevnými světly, tobogán, sauna – to vše je famózní. Relaxační atmosféru nasajete v mžiku díky monumentálním sochám, které zdobí prostředí kolem bazénů a ladí atmosféru lázeňského místa. Nechybí ani malé občerstvení se stolečky k posezení.

Když napadne sníh, sešeří se, a vy máte z teplého bazénu výhled vysokými okny na bílé sněhové vločky, dá se říct, že málo co na světě dokáže tento okamžik předčít.

Pro zpracování tohoto článku bylo čerpáno z pramenů:

https://www.frantiskovylazne.cz/, https://www.frantiskovy-lazne.cz/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1kovy_L%C3%A1zn%C4%9B, https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/zapadoceske-lazne/zapadoceske-lazne/frantiskovy-lazne, http://www.aquaforum-frantiskovylazne.cz/, https://revelton.com/fl-studios/cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s