Rozpohybuj obrázky pomocí lepicích bločků a můžeš začít třeba u šneka

Rozpohybuj obrázky a můžeš začít třeba u šnečka. Děti si i toho užijí spoustu legrace. Barevné samolepicí bločky a fix vám k tomu úplně postačí. Šnek je velice jednoduché zvířátko pro začínající malíře. Maluje si pro radost i pro relaxaci.

Rozpohybuj obrázky – Leze šnecek pomaličku

Hlemýžď zahradní je druh suchozemského plže. Dožívá se zhruba šesti let a v zajetí i více. Mladý 🐌 má ulitu tmavě hnědou, ale jak stárne, ulita mu postupem času bledne.

Jak šnek spí? Podle studie mají šneci 30hodinové cykly. Spí zhruba 7x na 25 minut během 13 hodin a pak jsou vzhůru třeba až 30-40 hodin. Šneci se vyspí dodatečně přes zimu. Svou ulitu zalepí pevným víčkem z uhličitanu vápenatého a zahrabou se do hlíny. Do spánku samotného upadnou někdy v říjnu. V dubnu se probouzí znovu k životu.

Víte, jak rychle leze šnek? Šnek se prý pohybuje rychlosti 1mm za sekundu. Podle dostupných informací je jeho rychlost 1 metr za hodinu. Ale podle jiných pramenů šneci dokážou vyvinout rychlost až 5-6 metrů za hodinu. Tak já nevím. Hlemýžď se pohybuje pouze během deště a potom asi den po dešti pomocí jeho svalnaté nohy, kterou vylučuje sliz. Víte, že existuje mistrovství světa v hlemýždích závodech?

Jak se šnek rozmnožuje? Šnek je hermafrodit, tudíž má v sobě orgány obojího pohlaví. Vylučuje vajíčka i spermie. A tak se dva jedinci přitisknou nohou pevně k sobě a pokračují několik hodin v aktu vzájemným zasunutím aragonitových šípů, kdy ve finále zůstává oplodněný jen jeden ze šneků, který pak klade vajíčka.

Víte o tom, že pojídání šneků nevzniklo ve Francii, i když je považováno za francouzskou delikatesu? Nová studie dokazuje, že ve Španělsku jeskynní lidé předběhli Francouze v pojídání šneků o 10 000 let. Pokrmy z hlemýžďů najdeme také v kuchařkách paní Magdaleny Dobromily Rettigové. Velmi populární byli šneci za dob první republiky.

Šnečích farem přibývá. Jejich popularita znovu roste. Příprava šnečích pokrmů nepatří k nejrychlejším. Už jste to někdy zkoušeli?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s