Crumble – krambl, horký dezert plný ovoce

Crumble, česky krambl, miluji, miluji, miluji. Horký ovocný dezert, který se ještě teplý vyjídá ze zapékací mističky lžičkou, vznikl ve válečném období v Británii. Mouka byla na příděl, bylo ji málo. Naštěstí ovoce bylo více. A tak krambl je spousta ovoce, jakéhokoliv, které se zapeče zasypané drobenkou v malé nebo ve velké zapékací misce.

Doba přípravy: 20 min. + 30 min. pečení

Počet porcí: tolik, kolik máte doma ovoce

Ingredience:

Na crumble můžete použít jakékoliv ovoce. Nejlepší je to klasické, zahradní, které v létě dozrává v našich zahradách. V tomto receptu jsem použila rebarboru a jahody. Skvělá jsou i jablka, švestky, hrušky, meruňky, třešně, višně, rybíz, maliny, borůvky a jiné.

Pak budete také potřebovat klasickou drobenkou, která je v poměru 2:1:1 připravena z polohrubé mouky (popř. hrubé mouky), krupicového cukru a másla.

Postup:

Větší porcelánovou zapékací formu na koláče nebo více malých mističek naplňte téměř po okraj nakrájeným ovocem na menší kousky a ovoce zasypte drobenkou. Crumble pečte ve vyhřáté troubě na 180°C zhruba půl hodiny.

Ten z vás, kdo drobenku ješte nepřipravoval, ničeho se nebojte. Mouku, cukr a tvrdší kousky másla propracujte svižně rukami v misce. Drobenka, nebo-li žmolenka bude sypká. Budou se z ní dělat nerovnoměrně větší a menší hrudky.

Co se týče množství připravované drobenky, někdo si rád při jedné práci připraví rovnou drobenky více a nechá si ji kus zmrazit na příště, aby ušetřil čas. To je, myslím, super nápad. Drobenku připravuji zhruba z 1/2 kostky másla. To je množství, které vystačí cca na jednu velkou formu.

Pokud si chcete drobenku vylepšit, kus mouky můžete nahradit třeba vločkami nebo posekanými oříšky či mandlemi.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s