Proč, kdy a jak slavíme Den matek?

Den matek slavíme v mnoha zemích světa. Dny oslav se různě liší, ovšem nejčastějšími měsíci jsou březen a květen. Jak a proč Den matek slavíme? Odkud svátek pochází? Tento slavnostní den se liší svým stylem i délkou oslav. Drobný dárek maminku vždy potěší. Ráda přijme pozvání na večeři. Maminky milují lázeňské pobyty, masáže, péči kadeřnice a jiná relaxující dárková překvapení, která jim v tento den osladí život hedvábnou péčí.

V dávných dobách antického božstva bohyně Rhea, Kronova sestra i manželka, porodila několik dětí. Nejznámější z nich syn Zeus se stal bohem nejvyšším, panovníkem, který vládl na zemi i nebi. Aby Rhea zachránila po narození Diovi život, musela manželovi podstrčit k polknutí kámen namísto novorozence. Ostatní jeho sourozence Kron okamžitě po narození spolknul. Inu, zde vidíte, že matky to neměly jednoduché už v dávné historii.

Bratr Dia Hádes vládl později podsvětí, když se Dius otci vzepřel a Kronos své děti zvrátil. Poseidón se stal vládcem moře. Rhei dcery byly mocnými bohyněmi. Například Hestia byla bohyně domova. Ceres bohyně plodnosti a úrody. A právě už ve starověkém Řecku lidé slavili podobné svátky Dnu matek, když bohyni Rheu uctívali jako matku všech bohů. Matky si za jejich nesmírnou péči zaslouží oslavy již od nepaměti.

I v Římě slaví svátek matek a nazývají ho Matronalie. Bohyně Juno, manželka nejvyššího boha Jupitera, ochraňovala vdané ženy a nastávající rodičky. Právě podle bohyně Juno nazýváme v angličtině měsíc červen June. O tento slavnostní den ženy ze vznešené společnosti (matrony) chodívaly s věnci na hlavách v průvodech k chrámu na Esquilinu, kde obětovaly květiny a prosily Juno a Marta o štěstí v manželství. Po bohovi Martovi je pojmenována planeta Mars a v angličtině měsíc březen March. V tento den také dávali muži svým manželkám dárky. Ženy nemeškaly a hostily své otrokyně.

Představte si, že v Anglii v 16. století mnoho chudých lidí pracovalo daleko od svých rodin a tito lidé si nemohli dovolit často cestovat domů. Mateřská neděle, poslední před Velikonocemi, čtvrtá postní neděle, jim byla odměnou za jejich námahu, aby po dlouhých měsících mohli navštívit své matky.

Pokud jste matkou ve Velké Británii, Mexiku nebo Francii, s velkou pravděpodobností dostanete pozvání na rodinnou večeři. 

V Mexiku byly na počest matek zobrazovány obrázky Madony a dítěte. První oficiální oslava Dne matek se zde konala 10. května 1922. Ve Francii a ve frankofonních zemích se nejčastěji slaví poslední neděli v květnu. V Polsku slaví Den matek 26. května, v arabských zemích 21. března.

První květnovou neděli slaví Den matek Rumuni. Ciorba je speciální pokrm, který připravují pro své maminky členové některých rodin. Jedná se o tradiční nakyslou polévku z masa, zelí, drštěk, brambor, klobás a fazolí. Uvařím si ji spolu někdy?

I Španělé slaví tento svátek první květnovou neděli. Maminky preferují vlastnoručně vyráběné dárky z lásky, tak jako u nás v České republice. Rodiny také v tento den vyrážejí na speciální slavnostní jídlo do restaurací, nebo naopak zůstávají doma a slaví den tradičními domácími pokrmy. Mezi tradiční španělské pokrmy patří například paella, gazpacho a jiné tradiční pokrmy z ryb, mořských plodů, luštěnin, rajčat a dušeného masa.

Filipínci v den oslav své maminky hodně hýčkají. Dávají jim čas jen pro sebe a ony si den zaslouženě užijí v salonu krásy či nákupy, na kterých to pěkně roztočí.

Představte si, že v Nepálu je tomu úplně jinak. Potomci se každoročně vydávají na pouť k tajnému jezírku Matatirtha, kde by podle bájné pověsti spatří tváře zemřelých matek v odrazu vody. Slovo Mata znamená matka a slovo tirtha znamená tajné místo.

V roce 1914 vyhlásil prezident Woodrow Wilson na druhou květnovou neděli první oficiální oslavu Dne matek v USA. Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla již několik let předtím na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek.

U nás za práva matek bojovala také žena. I my slavíme Den matek druhou květnovou neděli. Letos to bude 8.května 2022. Víte, že dcera Tomáše Garrigua Masaryka – Alice G.M. vystudovala úspěšně Karlovu univerzitu v Praze jako jedna z nejlepších i přes její zrakové indispozice? V roce 1915 byla neprávem vězněna, v roce 1919 založila Československý červený kříž a 20 let byla jeho předsedkyní. V Československu se začal slavit tento den v roce 1923, jeho vznik iniciovala právě Alice. Den matek vystřídal na několik let 8. březen jako Mezinárodní den žen. V některých zemích se nakonec tyto dva svátky sloučily v jeden. A jak slavíte Den matek vy? Jste rozmazlovány?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s