Proč pálíme čarodějnice o magické noci z 30. dubna na 1.května? Kdy a jak vznikl tento zvyk?

Proč pálíme čarodějnice o magické noci z 30. dubna na 1.května? Kdy a jak vznikl tento zvyk? Co je to Filipojakubská noc, Beltine a Valpuržina noc?

Filipojakubská noc je plná čarodějnic a kouzel. Svatý Filip a sv. Jakub Menší, dva apoštolové, kteří patřili k Ježíšovým nejbližším, měli dříve svátek 1. května, a proto jim patřila noc, která se zrodila k večeru 30. dubna v době středověku.

Avšak Sluneční bůh Bél nebo-li Belenus lítal oblohou již v dobách dávných Keltů. Na svém voze, který byl tažen koňmi symbolizoval bůh Belenos sílu, mládí, plodnost a očistu. Beltine, noc plná čarodějnic, která je spojena s očistným ohněm je tu s námi od dob Keltských předků. Keltové, kteří žili v oblasti severně od Alp měli své bohy, které uctívali. Jejich kořeny sahají hluboko až do dob přelomu 6. a 5. stol.př.n.l. a jejich národ považujeme za první historicky doložený ve střední Evropě.

Pod vládou germánů tajemná noc kouzel pokrčovala pod názvem Valpuržina noc. Noční reje podivuhodných ženštin, shromažďování čarodějnic, sabaty, temné síly, oslavy všeho zlého v divokém rytmu světélkujících ohňů.

Škoda, že tyto hezké svátky zneužila inkvizice. Hon na čarodějnice měl bohužel desítky tisíce obětí. Sletiště čarodějnic byly často místem vhodným pro stavbu šibenic.

Pálení čarodějnic, starý lidový zvyk byl zakázán během 2.světové války nacisty. Komunisté se snažili keltské očistné ohně přejmenovat na „vatry míru“.

Pojďme si tedy nyní vzít to dobré. Oslavme kouzelnou noc pálení ohňů pěknou čarodějnicí. Pálení čarodějnic je starý lidový zvyk, který je spojován s upalováním loutek – čarodějnic a s vyhazováním košťat do výšky. Spalme vše zlé, nechme to za sebou. Jako staří Keltové, uhasme staré ohně, které v sobě mají zlo a zapalme ohně nové, které symbolizují čistotu, dobro a nový začátek. Vše neposkvrněné začne nanovo. Upalme Moranu – pohanskou bohyni smrti.

Polibme své milé na prvního máje pod rozkvetlou třešní. Tuto noc milenců prý dříve doprovázel někdy i zvyk, kdy se smělo uzavřít „zkušební manželství“ na dobu jednoho roku a jednoho dne. Ozdobte kmen stromu a postavte májku. Vyrobte si s dětmi ozdoby do oken a závěsné dekorace. Co třeba zapíchnout pěknou čarodějnici na špejli do květináče? Převlékněme se do čarovných kostýmů, ozdobme si líce, vyčesejme vlasy do drdolů a vydejme se slavit noc našich předků, noc kouzel, noc tajemně zasvěcenou magickým bytostem, vílám a elfům.

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s