Velikonoční mazanec, vláčný a výborný

Velikonoční mazanec přivítá Velikonoce sladkým políbením rozinek a mandlí. Máslová vůně, která provoní domov dodá mazanci také úžasnou vláčnost.

Velikonoční bochánek patří mezi nejstarší druhy českého obřadního pečiva. Hospodyňky těsto na mazanec zadělávaly na Bílou sobotu a o Velikonoční neděli mazance odnášely do kostela k posvěcení, ke svatému pomazání.

Doba přípravy: 20 min.aktivně + 20 min.pasivně

Počet porcí: 7

Ingredience:

 • pšeničná polohrubá mouka 500g + zhruba 10 lžic na dosypávání a kvásek
 • 1 droždí
 • krupicový cukr 100g + 1 lžíce cukru na kvásek
 • 1 vanilkový cukr
 • 200 ml plnotučného mléka
 • hrst rozinek asi 50g
 • hrst mandlí asi 50g
 • hrst vlašských ořechů asi 50g
 • špetka soli, muškátového květu a anýzu nebo skořice
 • 2 žloutky do těsta a 1 celé vejce na potření
 • rozpuštěné máslo 125g a navíc trošku másla na potření mazance po upečení
 • kůra z 1 bio citrónu
 • rum na zalití rozinek
 • moučkový cukr na posypání mazance po vychladnutí

Postup:

 1. Den předem si do rumu naložíme rozinky, které přes noc nabobtnají a nasají do sebe všechen rum. Zalijeme je tedy do hrnečku a hladinu rumu necháme přesahovat hodně vysoko nad rozinky, asi 2 cm. V druhém hrnečku si ve vodě necháme zalité mandle a ve třetím hrnečku vlašské ořechy. Mandle i ořechy nasají vodu, změknou a budou lépe chutnat.
 2. Druhý den ráno z mandlí a ořechů slijeme přebytečnou vodu, propláchneme je v sítku a necháme je vykapat. Rozinky necháme tak, jak jsou. Pokud v rozinkach zbyl rum, tak ho slijeme stranou. Do těsta nepřijde.
 3. Vykapané mandle nakrájíme podélně na jehličky. Vlašské ořechy rozdrtíme na menší kousky.
 4. Zaděláme si kvásek. Droždí, lžíci cukru a dvě lžíce mouky rozetřeme v teplém mléce. Kvásek necháme pak v teple pracovat. Teplé místo na kvásek najdeme třeba na okenním parapetu pod sluncem, nebo v blízkosti rozehřátého vařiče a nebo například v troubě, kterou jsme lehce zapnuly na pár minut na nejnižší teplotu pro nahřátí talířů. Kvásek je hotov do dvaceti minut v momentě, kdy pěněním zdvojnásobí svůj objem.
 5. V míse smícháme prosátou mouku s cukrem, kořením, vanilkovým cukrem, solí, citronovou kůrou.
 6. Do suché směsi vlijeme kvasnice, přidáme 2 žloutky, rozinky, dvě třetiny sekaných mandlí, ořechy a nakonec i rozpuštěné vlažné máslo. Těsto důkladně zpracujeme – nejdříve vařečkou v míse a potom ještě rukama na vále. Při práci na vále těsto podsypávame extra moukou, postupně, přidáváme lžíci po lžíci podle potřeby. Pracujeme tak, aby se nám těsto nepřilepovalo k válu. Těsto balíme směrem z okrajů do středu. Samovolně nám tak vzniká tvar bochánku.
 7. Propracované těsto poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme ho v míse kynout asi dvě hodiny. Během této doby těsto třikrát znovu krátce znovu propracujeme vařečkou a pokaždé ho opět zaprášíme moukou.
 8. Vykynuté těsto finálně zpracujeme na vále, utvoříme si bochánek, přesuneme ho na plech, který vyložíme pečicím papírem a nebo bochánek položíme na plech, který vymažeme tukem a vysypeme moukou. Mazanec necháme ještě jednou naposledy vykynout.
 9. Předehřejeme troubu na 200°C. Ostrým nožem můžeme na bochánek vyříznout kříž. Mazanec pomažeme rozkvrdlaným vejcem, posypeme zbylými mandlemi a dáme péct.
 10. Mazanec pečeme zhruba 10 minut na 200°C a 35 minut na 160 °C. To, že je mazanec dopečený, poznáme podle toho, že když do mazance píchneme špejli, špejle vyjede ven suchá. Mazanec pečeme ve střední výšce trouby.
 11. Mazanec ihned po vyndání pomažeme rozpuštěným máslem.
 12. Mazanec krájíme až po vychladnutí, aby se nezdrcnul a před rozkrájením jej můžeme posypat ještě moučkovým cukrem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s