Velikonoční beránek z piškotového těsta

Velikonoční beránek nesmí o velikonoční svátky chybět na stole. Receptů na velikonočního beránka existuje mnoho. Já jsem zvolila rychlý, dobrý a klasický recept. My milujeme osvědčené piškotové těsto.

A proč je beránek vlastně symbolem Velikonoc? V dnešní době je beránek, který představuje nevinnost, upřímnost, čistotu a poslušnost symbolem křesťanství. Ježíš byl obětován pro spásu lidí jako Beránek Boží. Beránka uctívají i židé, kteří jej obětovali na památku vyvedení izraelského lidu z egyptského otroctví. Avšak beránek byl známý již před vznikem křesťanství v dobách, kdy bylo rozšířeno pastevectví.

Doba přípravy: 20 min.aktivně + 20 min.pasivně

Počet porcí: 7

Ingredience:

 • 5 vajec
 • 5 vrchovatých lžic moučkového cukru a moučkový cukr na posypání
 • 5 vrchovaté lžic polohrubé mouky
 • tuk a mouku na vymazání a vysypání formy

Budeme také potřebovat formu na beránka. Já používám kameninovou. Jakou máte rádi vy?

Postup:

 1. Vymažeme si formu na beránka. Vysypeme ji moukou.
 2. Předehřejeme si troubu na 170°C.
 3. V misce ušleháme z bílků tuhý sníh.
 4. Do sněhu vmíchejte postupně lžíci po lžíci přes sítko přesátého moučkového cukru a ještě chvíli znovu šlehejte. Asi 2 minutky.
 5. Potom odložte robota a vmíchejte do těsta ručně, postupně, po troškách žloutky a přesátou mouku. Můžete použít například stěrku na těsto. Pokud máte řádně vyšlehaný sníh, tak uvidíte, že při přimíchávání zbylých ingrediencí se v těstě tvoří dokonce veliké bubliny.
 6. Těsto je hotovo. Pokud chcete, můžete ještě přimíchat kakao, vanilku a nebo citrónovou kůru. Kakao opět sypte přes síto.
 7. Beránka pečte na 170°C asi 17 minut.
 8. To, že je beránek upečený poznáte podle toho, že začne vonět a odlupovat se od okrajů formy. Pro kontrolu můžete do středu těsta zapíchnout dřevěnou špejli a ta po vytažení bude suchá. Těsto bude mít také samozřejmě krásnou zlatavou barvu. Při pečení neotvírejte troubu.
 9. Beránka po vychladnutí posypeme moučkovým cukrem. Přes sítko. Oči můžeme zdůraznit například hřebíčky, rozinkami a nebo mandlemi. Stuha kolem krku bude beránkovi moc slušet.

Tip:

Jak správně vyklopit beránka z formy? Beránka nechte nejprve pořádně vychladnout. Beránka nechte chladnout na mřížkované podložce, aby nezvlhnul a nepřilepil se k formě. Potom mu můžete nožem povolit – odloupnout jemně okraje. Nakonec beránka přiklopte talířem a otočte ho dnem vzhůru a opatrně ho vyklopte.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s