Hrachová polévka servírována na čtyři způsoby. Jak si ji připravíte vy? Hrách patří v Čechách k nejstarším doloženým pěstovaným rostlinám. Chodili jste jako malé děti také na lusky? Hrách je důležitá luštěnina, která obsahuje vitamíny skupiny B, minerální látky, fosfor, draslík, vápník a hořčík. Hrachová polévka, nebo-li hrachovka patřila Dříve tradičně ke štědrovečerní večeři.

Doba přípravy: 1,5 hod.
Počet porcí: 6-8
Ingredience:
Ingredience na polévku:
- 500 g žlutého nebo zeleného hrachu
- 2 litry zeleninového nebo masového vývaru (popřípadě 2 litry vody a 2 kostky bujónu)
- 6 stroužků česneku
- 2 lžíce majoránky
- sůl a pepř (množství podle chuti)
- 1 velká cibule a slunečnicový olej na její osmažení
- 1 rohlík nebo housku a plátek másla (pečivo na domácí krutonky)
Tip: Hrachovou polévku můžeme servírovat s krutonky, které zakoupíme již hotové.
Ingredience pro 4 různé druhy servírování:
- maďarská klobása (2-3 kusy podle počtu aktuálních porcí a velikosti klobás)
- anglická slanina, pancetta nebo kvalitní bůček (2 plátky nebo hrstičku pokrájené uzeniny na osobu)
- vařená vejce „na hniličku“ ( 1 vejce na osobu)
- domácí celerové chipsy ( 1/4 celeru, směs koření a slunečnicového olej – pasta na potření: 4 PL sl. oleje, 1PL červené papriky, 1PL sušeného česneku a 1 ČL soli)


Postup:
- Zelený hrách propláchneme a předem namočíme. Celý hrách je nutno namočit den předem přes noc do vody. Půlený hrách se prý předem namáčet nemusí. Já půlený hrách vždy propláchnu studenou vodou a namočím ho před vařením do vody zhruba na jednu hodinu.
- Cibuli si nakrájíme nadrobno. Osmahneme ji dozlatova v hlubokém hrnci. Přidáme rozdrcený česnek a majoránku. Promícháme. Necháme rozvonět. Zasypeme hrachem a zalijeme vodou nebo vývarem. Vaříme do změknutí hrachu. Vaření můžeme urychlit v papiňáku.
- Na pánvi si osmažíme buď klobásku nebo některou z uzenin výše zmíněných. Plátky slaniny však můžeme upéct i v troubě na 200° zhruba 20 minut. Pečeme na mřížce nebo na pečícím papíru.
- Pokud jsme se rozhodli polévku servírovat s vejci, uvaříme si ve vodě vejce nejlépe na „hniličku“ – cca 3 minuty.
- Celerové chipsy jsou hotové zhruba za 20 minut pečení v troubě na 180-200°. Celer nakrájíme na jemné plátky asi 2 mm široké. Plátky celeru ochutíme směsí koření a slunečnicového oleje. Celer potíráme na plechu mašlovačkou nebo ho předem smícháme s kořeněnou pastou v misce. Celer můžeme ochutit také jen slunečnicovým olejem a solí.
- Uvařený hrách rozmixujeme ponorným mixérem dohladka. Pokud jsme hrách vařili jen ve vodě, přidáme kostky bujónu (můžeme vynechat). Necháme projít varem. Můžeme ještě dosolit a opepřit.
- Servírujeme s uzeninou, vejcem nebo s celerovými chipsy. Na másle osmažená houstička nebo rohlík na krutonky nebo zelená cibulka?







