Whitby Abbey, opatství severní Anglie, kde legenda hraběte Draculy ožívá

Čarovné opatství Whitby Abbey vyvýšené na skaliskách vyhlíží tiše do hloubi mořských vln. A v hlubinách času město Whitby ponořené do své historie odkrývá svůj příběh, kde díky tajemné legendě hraběte Drákuly fantazie vítězí nad realitou běžných dnů.

K opatství Whitby Abbey vede od nábřeží směrem nahoru na vyvýšený skalnatý útes klikatá ulička Church street, která je plná rozkošných typicky anglických obchůdků a restaurací. Voní tu také skvělé jídlo a vy jen těžko odoláte vstoupit dovnitř na horký šálek černého Yorkshirského čaje.

Ponuré počasí Severního Yorkshiru dodává tomuto městu typicky anglickou atmosféru, která je ještě navíc protknutá legendarním příběhem Irského spisovatele Brama Stokera. Právě zde vzniká slavný román Drákula.

Irský spisovatel Bram Stoker navštívil Whitby koncem června roku 1890 a měl zde několik dní jen pro sebe, než za ním přicestovala na dovolenou jeho žena se synem. Procházky tímto městem spojené s vůněmi a pachy přístavního města, zříceniny opatství Whitby Abbey, netopíří klepot křídel, pochmurná osvětlení pouličních lamp, které rozbíjely temnou noc v mlhavém oparu noci. To vše dokázalo rozbujit již bujnou fantazii spisovatele.

Po 199 schodech stoupával do farního kostela Panny Marie, který stojí pod opatstvím. Stokera musely očarovat časem a počasím ohlodané hroby, na nichž nacházel jména již dávno ztracených cestovatelů, kteří zabloudily na mořských cestách. Poznamenal si jména některých z nich, pro první Drákulovu oběť použil například jméno „Swales“.

Whitby Abbey, klášter ze 7.století, založila jako křesťanský klášter podle doložených pramenů svatá Hilda. Dánští Vikingové, benediktíni a anglicky král Jindřich VIII. , ti všichni na něm zanechali stopu své ruky. V roce 1711 byl klášter ještě téměř nedotčen a budova stála téměř neporušená. Zdivo dnešní zříceniny pochází většinou z gotických úprav ve 13.století.

http://www.visitwhitby.com

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s