Kostkový cukr pochází z Čech aneb sladký cukr bridž a jedna romantická příhoda

Kostkový cukr bereme dnes všichni jako samozřejmost. Přitom Až do poloviny 19. století se cukr distribuoval převážně ve formě cukrových homolí. Věděli jste, že za vznikem kostkového cukru stojí jedna romantická příhoda rakouského ředitele dačické rafinerie cukru a jeho manželky Juliany? V Dačicích má kostka cukru i svůj pomník, má také své webové stránky:

http://www.kostkovycukr.cz

Cukrové homole proměnil v úhledné kostičky až v roce 1843 ředitel dačické rafinerie cukru Jakub Kryštof Rada. Učinil tak na přání své milované ženy Juliany, která si při tříštění homole cukru usekla sekáčkem kus prstu. Juliana poprosila svého laskavého manžela, aby vyrobil cukr, který bude naporcován na menší kousky pro jednodušší domácí zpracování. Pan Rada nemeškal ani minutu a dal se do práce.

Jiří Jakubec - Kostkový cukr JULIANA - www.kostkovycukr.cz

První kostky cukru dostala Radova manželka několik měsíců po svém zranění. Cukr byl zabalen úhledně v malé bedničce s více jak třemi sty kostkami bílé a červené barvy. Proč vlastně kostky v červené barvě? Měla snad červená barva cukru připomínat barvu jejich lásky?

První kostky měly tvar kvádrů, téměř krychlí s rozměry 1,2 cm na 1,5 cm. Později výrobci začaly vyrábět jejich rozlišné tvary a barvy. Nejznámějším příkladem je snad cukr v podobě proslulých karetních tvarů bridže – kříže, káry, srdce a piky.

Vydejte se do Dačic na výlet a navštivte třeba stálou expozici věnovanou výrobě dačické kostky cukru najdete v Městském muzeu a galerii v Dačicích

Pamatujete si na reklamní heslo zvolené pro předsednictví České republiky v Evropské Unii „Evropě to osladíme“? Kostka cukru byla v roce 2009 zvolena vládou ČR jako symbol jejího předsednictví v Radě EU.

SVAŘENÉ VÍNO PATŘÍ K PODZIMNÍ ATMOSFÉŘE ZROVNA TAK, JAKO ČERVENĚ ZBARVENÉ LISTÍ STROMŮ. VOŇAVÉ INGREDIENCE SKOŘICE, BADYÁNU A HŘEBÍČKU VŠICHNI DOBŘE ZNÁME. CO SI SVAŘÁK TENTOKRÁT PŘISLADIT TŘEBA BRIDŽOVÝM CUKREM, KTERÝ BYL ZA MÉHO DĚTSTVÍ TÍM NEJLEPŠÍM CUKRLÁTKEM, NA KTERÉ JSEM TAJNĚ CHODILA DO CUKŘENKY MÉ BABIČKY.

2 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s