Nejvíc sprosté slovo

„Mami, jaké je tvé nejvíc sprosté slovo, které znáš? Myslím to úplně nejvíc sprosté!“ Zamyslím se. Pomyslím si, no, jsou to malé děti. Co jim tak asi řeknu? Ze školky můžou znát asi zadek, nebo hovno. Možná v té první třídě už padlo něco takového. Jak to říct, abych je nenaučila omylem ještě něco horšího, než třeba znají.

„Prdel“ vyhrknu to ze sebe, protože si vzpomenu na mé dětství a poťouchle se usmívám. Myslím si, jak dobře jsem to ustála. „Á, ha ha ha, jééé, mami, to nic není, my známe jiný.“ „Co jako znáte prosím tě za jiný?“ Ptám se bez obav. „Já už žádné horší neznám.“ „Á, ha ha ha mami, fuck you mother fucker“.  „Cože?“ „Co jste to říkali, kde jste to vzali prosím tě?“ „Á, ha ha ha mami, fuck you mother fucker“. Znovu se ptám, jak na to přišli. „Ve škole mami, ve škole“. Nesnažím se jim to ani raději překládat. Obvykle je učím anglicky, tentokrát mé vysvětlování dětem nevnucuji. Vůbec mi nevadí, že nevědí, co to znamená. Dokonce jim lžu, když se ptají na význam těchto slov. Jen si vzpomínám na slova mých kamarádek: „Až budeš mít děti jednou ve škole, stejně tomu nezabráníš“ říkávaly a já jsem jim nevěřila.

Dětem jsem vysvětlila, že se to neříká. Od té doby už byl dlouho klid. Později přišly horší věci. Někdy vyprávím někomu ze známých „ty horší věci“, většinou mě ujišťují, že to nic není a že přijdou „ještě horší věci“. Mne utěšují rodiče se staršími dětmi a já utěšuji rodiče s mladšími dětmi.

Ať už horší věci přijdou nebo ne, de facto, vždycky může být hůř.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s